Багато сучасних організацій дають можливість своїм співробітникам відійти від звичних норм трудового процесу та п'ятиденного графіка. Наприклад, Google і Targetprocess дозволяють приділяти 20% робочого часу власним потребам або саморозвитку.
Засновники даних компаній вважають, що таким чином персонал має можливість уникнути вигоряння, освоїти нові навички та підвищити особисту продуктивність. Які переваги має 4-денний робочий тиждень — розглянемо в даній статті.
У Європі в останні роки спостерігається тенденція до скорочення трудового часу. Наприклад, в Німеччині люди працюють від 35 до 40 годин, у Франції — в середньому 35-36, в Данії — 37, в Іспанії — 35 годин з урахуванням сієсти.
Багато експертів економічної галузі вважають, що це не стільки прагнення влади створити оптимальні умови для громадян, скільки наслідок проблеми зі зростаючим безробіттям.
У США тривалість робочого тижня становить від 32 до 40 годин. У свою чергу, роботодавцям за законом не забороняється перевищувати граничну норму за додаткову плату. В Ізраїлі працюють близько 43 годин в тиждень.
Найбільш працьовитими є жителі азіатських країн. Наприклад, в Південній Кореї 69% населення приділяє професії 8-10 годин на добу, близько 24% — від 11 до 12 годин, а 7% співробітників — не менш 13-14 годин. При цьому корейці беруть відпустку в середньому лише на 3 дні в рік.
Японія, Корея та Китай входять в число найбільш успішних, але в той же час найнещасніших націй. У цих країнах люди часто страждають від емоційного та психологічного вигорання. А рівень смертності від самогубств займає перші позиції в світі.
Фінансові аналітики проводять аналогію з європейськими державами і вважають, що скорочення робочого тижня може негативно позначитися на розвитку країни. На відміну від Азії, Європа поступово зменшує темпи економічного зростання.
Найвищим цей показник був у 50-60-ті роки завдяки активній та сумлінній праці людей. Якщо українці підуть тим же шляхом, то в результаті крім постійно зростаючого безробіття отримають ще більш низький рівень життя.
В першу чергу, ні експерти, ні роботодавці не бачать механізму реалізації скорочення трудоднів. Профспілки більшості підприємств хочуть, щоб зарплати співробітників залишалися на тому ж рівні.
Для досягнення такого оптимального балансу необхідно підвищувати продуктивність праці та знизити податковий тиск. Представники Мінсоцполітики стверджують, що зменшити кількість робочих годин можна тільки при зниженні рівня зарплати.
При цьому пересічним громадянам не варто розраховувати на додаткові вакансії в компаніях. Скоротивши робочий тиждень всього лише на один день, роботодавці не зможуть забезпечити місця для нового персоналу.
А ось медики вважають, що п'ятиденний робочий тиждень — це занадто багато. Аргументація полягає в наступному:
Засновники більшості успішних організацій, в яких діє 4-денний графік, наводять аргументи на користь такого режиму. Варто зазначити, що не у всіх компаніях є 3 вихідних в тиждень.
В один день, переважно по п'ятницях, працівники займаються саморозвитком, цікавими проектами, вивчають нові технології і т.д. Цей час відводиться для того, щоб люди могли освоїти навички, на які їм не вистачає часу протягом тижня.
Таким чином, серед основних переваг 4-денного графіка виділяють:
Прихильники даного формату роблять акцент ще на кількох його превілегіях. Наприклад, вони вважають, що при скороченні трудоднів покращиться стан екології, оскільки зменшиться кількість поїздок на роботу.
Також з більшою ймовірністю співробітники будуть більш продуктивними та рідше ітимуть на лікарняний. Адже багато захворювань пов'язані саме з професійними стресами.
Ще один аргумент — підприємства при необхідності можуть найняти працівників на час, що залишився додатково. Таким чином, всі члени колективу будуть працювати ефективніше і з більшою віддачею. 4-денний робочий тиждень має деякі недоліки, проте й плюсів у нього теж вистачає.
Чи буде введений подібний графік в українських підприємствах, поки не відомо. Сподіваємося, що в будь-якому випадку роботодавці зможуть вибрати оптимальний варіант розвитку та створити кращі умови для своїх співробітників!