Послуги мікрофінансових організацій стають все більш затребуваними серед українців. Завдяки мікропозикам люди мають можливість швидко та без зайвої бюрократичної тяганини вирішити поточні матеріальні питання.
Більшість МФО на ринку намагаються підтримувати позитивну репутацію і підвищувати свій рейтинг, використовуючи інноваційні кредитні продукти, програми лояльності та привабливі акції для клієнтів.
Але є і такі компанії, які під виглядом вигідних позик нав'язують, по суті, кабальні умови кредитування за допомогою прихованих платежів та додаткових комісій. Як їх виявити та на які нюанси варто звернути увагу, перш ніж укладати угоду — розглянемо в даній статті.
Гучні слогани про безпроцентні позики на будь-які цілі кожному бажаючому рясніють в інтернеті, на білбордах, вітринах фінансових організацій та магазинів. Однак нерідко споживачі стикаються з ситуаціями, коли реальна вартість кредиту в кілька разів перевищує заявлену в рекламі.
МФО найчастіше оголошують номінальну ставку, до якої можуть додаватися:
Про це позичальник може дізнатися вже на етапі підписання кредитного договору. Мікрофінансові організації вказують всі умови в угодах, так як до цього їх зобов'язує законодавство. Проте недобросовісні МФО навчилися прописувати інформацію про приховані платежі настільки завуальовано, що навіть людям з економічною освітою іноді складно вивести загальне число позики.
Дуже часто найважливіші умови надруковані дрібним шрифтом або у вигляді ледь помітних виносок. Буває і так, що дані про наявність додаткових комісій, навпаки, оформлені звичайним шрифтом в середині договору за принципом «краще за все заховати дерево в лісі». В результаті клієнти, не розібравшись в цифрах і деталях угод, беруть мікропозики, які потім не можуть погасити.
Недобросовісні МФО зазвичай використовують одні й ті ж схеми «обробки», які в результаті лягають на споживачів непосильною фінансовою ношею.
Практично всі мікрофінансові організації видають позики, не вимагаючи довідок про доходи. Багато українців працюють неофіційно або перебиваються тимчасовими підробітками, тому така умова їх вельми влаштовує. Але варто враховувати, що МФО оцінюють можливі фінансові ризики та можуть виставляти більшу вартість мікропозик, в тому числі включаючи приховані платежі.
Спокушаючи пересічних споживачів дешевими кредитами, багато компаній використовують комісії, які, на перший погляд, здаються несуттєвими. У підсумку в процесі витрачання позикових коштів клієнти нерідко істотно переплачують.
Безвідсотковий кредит може передбачати оплату разової комісії за видачу грошей, відсотків за зняття через банкомат або касу банку, а також щомісячних платежів по страховці.
Що стосується оформлення договору страхування, то в МФО можуть попередити про те, що це не обов'язкова умова отримання кредиту.
Однак представники компанії всіма силами намагатимуться нав'язати послугу, приводячи переконливі аргументи (необхідність застрахувати фінансові ризики на випадок втрати постійного місця роботи, працездатності і т.д.). Розмір платежів за страховкою іноді досягає 1,5% суми позики щомісяця.
Головною пасткою, яку використовують недобросовісні організації, є нарахування процентів не на залишок заборгованості, а на весь розмір кредиту. А це може збільшити переплату в кілька разів.
Для того, щоб вигідно взяти швидку позику, слід в першу чергу визначитися з вибором МФО. У цьому можуть допомогти спеціалізовані онлайн-сервіси, де доступна детальна інформація про роботу компаній та відгуки реальних клієнтів.
Підібравши відповідний варіант, необхідно звернутися в організацію для попередньої консультації. При цьому бажано виконати кілька рекомендацій:
Якщо ви побачите підозрілі моменти та не почуєте конкретики у відповідях, то краще пошукати альтернативні варіанти кредитора. Одним з лідерів ринку мікропозик є компанія Мілоан, звернувшись до якої, кожен клієнт може бути впевнений в правильності свого вибору.
Користуватися експрес-кредитами можна, а іноді і необхідно. Однак слід раціонально оцінювати всі нюанси і умови, які пропонують МФО. Сподіваємося, що знання перерахованих вище «підводних каменів» вбереже вас від недобросовісного кредитора та можливих фінансових труднощів.