З 1 січня 2021 року мінімальна зарплата в Україні збільшилася до 6000 гривень. З 1 грудня вона становитиме 6500 гривень. Збільшився також розмір прожиткового мінімуму. З 1 січня для працездатних осіб він становить 2270 гривень. З 1 липня сума збільшиться до 2379 гривень, а з грудня — до 2 481 гривні.
Підвищення соціальних стандартів вплинуло на суми податкових платежів для фізичних осіб-підприємців. Ми вам розповімо який податок повинен заплатити ФОП в Україні в 2021 році і як змінилися податкові вимоги до малого бізнесу в зв'язку з карантином.
10 грудня набув чинності закон №1072, який дозволяє підприємцям першої групи не платити Єдиний податок в період з грудня 2020 по травень 2021 року. За ці ж місяці ФОПи за себе не платитимуть єдиний соціальний внесок. Незважаючи на нововведення, страховий стаж для пенсії буде зарахований.
Спеціальної заяви для звільнення від податків ФОПам подавати не потрібно. Система налаштована на автоматичний режим. Навіть якщо підприємець не працює в цей період, він буде звільнений від податків.
Якщо ж ФОП 1 групи вже заплатив ЄП або ЄСВ за грудень чи січень, то зайві кошти можуть бути перераховані на рахунок підприємця за відповідною заявою. Якщо звернення не буде, виплата буде використана в рахунок сплати внесків за майбутні місяці (наприклад, за червень-липень 2021 року).
Розмір ЄСВ з 1 січня становить 1320 гривень. З 1 грудня сума збільшиться до 1430 гривень. Нагадаємо, що ЄСВ становить 22% від мінімальної зарплати.
Єдиний податок — це сума яка становить 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб. З 1 січня ФОПам 1 групи потрібно буде платити 227 гривень податку. З 1 липня сума збільшитися до 237 гривень, а з 1 грудня до 248.
ФОПів 2 групи від сплати податків не звільнили. Їм потрібно платити ЄСВ та Єдиний податок, який прив'язали до мінімальної зарплати.
Що стосується єдиного податку, то з початку року він становить 1200 гривень. З грудня сума збільшиться до 1300 гривень. ЄП для 2 групи — це 20% від суми мінімалки.
Обов'язкові податки для третьої групи — ЄСВ і ЄП.
ЄСВ, як і для перерахованих вище груп, становитиме 1320 гривень і 1430 гривень — з грудня 2021 року.
Сума єдиного податку згідно із законом може становити 3% від доходу + ПДВ або 5%.
Податкових канікул для підприємців 3 групи на період карантину не передбачено.
Підприємці на загальній системі платять податки від чистого доходу. Ставки на сьогоднішній день такі: 18% ПДФО + 1,5% військового збору. Йдеться про доходи, отримані протягом року від бізнес-діяльності. Чистий дохід — це різниця між виручкою і підтвердженими витратами.
ФОПи на загальній системі також платять ЄСВ — 22% від встановленої мінімалки.
Нагадаємо, що з 1 січня 2021 року в Україні також скасували Книгу обліку доходів, яку ФОПи отримали в податковій службі. Вести звітність платникам податків дозволили в довільній формі. За бажанням ФОП може продовжити вести Книгу, проте її реєстрація в податкових органах з поточного року скасована. Підприємці повинні щомісяця фіксувати свої доходи, а підприємці 3 групи, які платять ПДВ, ще й витрати.