Чому ми мріємо про квартиру, власне авто, але замість цього вибираємо каву і шопінг? Чому в молодому віці здається, що пенсія і старість — це не про нас? Чому нам так складно відкладати гроші на себе ж, але в майбутньому і відмовлятися від миттєвих задоволень? Сьогодні поговоримо про психологію довгострокових заощаджень, а також про те, як все-таки навчитися відкладати гроші на великі цілі.
Є кілька важливих причин, за якими людям складно накопичувати гроші на майбутнє.
Впізнали себе? Фахівці називають подібні речі когнітивними спотвореннями. Ви теж думаєте, що старість і пенсія будуть ще дуже не скоро, і до того моменту у вас все буде ок? Вам складно уявити, скільки потрібно відкладати щомісяця, щоб купити квартиру через 10-15 років? Давайте розберемося, що з усім цим робити і як все-таки почати збирати гроші на довгострокові цілі.
Перша і найголовніша порада — спиратися на факти, а не на власні уявлення. Наприклад, навіть якщо вам зараз від 20 до 25 років, поцікавтеся, як працює пенсійна система в Україні та розрахуйте розмір майбутньої пенсії виходячи з сьогоднішніх доходів. Чи готові ви жити на цю суму щомісяця протягом 20 років? Так, зміни в пенсійну систему вносяться досить часто, закони змінюються, але не варто думати, що коли прийде час "Ікс" все зміниться в кращу сторону. Навпаки експерти закликають сподіватися більше на себе, тому що ніхто не подбає про нас в 60-80 років так, як ми про себе самі в період з 20 до 60 років.
Куди відкладати гроші на "другу" пенсію в Україні? Є кілька варіантів:
Дуже зручно робити накопичення на пенсію через ПриватФонд. Це недержавний пенсійний фонд, який дозволяє створювати заощадження, зберігати і примножувати їх. Період накопичення може становити від 5 до 20 років. Щомісяця можна відраховувати від 50 до 10000 гривень. Прибутковість накопичень відповідає середній прибутковості банківських депозитів. Для початку співпраці потрібно укласти контракт.
Купівля квартири, машини, накопичення на освіту дітей чи відкриття власної справи — все це абстрактні цілі. Їх дуже складно деталізувати, тому ми часто прокрастинуємо і довго до них йдемо. Що робити? Якою б далекою не здавалося вам мета, потрібно постаратися розділити її на компоненти і спробувати скласти план.
Наприклад, ви хочете почати власну справу, але для старту потрібні інвестиції. Зараз ви працюєте в офісі від зарплати до зарплати і практично все витрачаєте. Як почати відкладати? Постарайтеся відповісти собі на питання.
Навіть якщо ви зараз думаєте: “Де я і де бізнес” — важливо саме в цей момент деталізувати мету і відповісти собі на ці питання. Так ви знатиме в якому напрямку рухатися далі, що ви можете зробити вже зараз, завтра і через рік для досягнення своєї мети.
Легко економити кошти допомагає контроль витрат. Людина починає витрачати менше через більшу усвідомленість. Щоденник витрат можна вести використовуючи мобільні додатки, електронні таблиці або звичайний блокнот і ручку.
Сприйняття себе в майбутньому як чужу людину заважає нам відкладати гроші на великі цілі, в тому числі і на старість. Як з цим боротися? У 2009 році австралійськими вченими був проведений експеримент, учасників якого перевели в віртуальну реальність. Частина з них спілкувалися з собою справжніми, а частина з собою в 70-80 років. Їхні обличчя були спотворені за допомогою спецефектів. До речі, сьогодні теж існує маса програм, які обробляють обличчя на фотографіях і показують їх старими. Після зустрічі з собою учасників попросили відповісти на декілька запитань.
Аналізуючи результати, вчені оцінювали здатність людей зберігати гроші. В результаті з'ясувалося, що ті учасники, які спілкувалися з собою майбутніми, більше схильні до накопичень.
Психологи радять перед прийняттям важливих рішень ставити собі запитання.
Це допоможе уникнути імпульсивних рішень і почати заздалегідь піклуватися про майбутнє.
Довгострокові цілі цілком досяжні, якими далекими б вони нам не здавалися на початку шляху. Головне підходити до них усвідомлено, працювати над собою і тоді навіть неможливе може стати можливим.