УКР РУ
УВІЙТИ

Як змінилися умови кредитування МФО в 2020 році

На сьогодні в Україні зареєстровано 968 мікрокредитних організацій, послугами яких щодня користується понад 200 тисяч громадян. Подібна популярність МФО зумовлена кількома їх перевагами: швидке обслуговування, простий процес оформлення і висока ймовірність схвалення. Це сприяє постійному зростанню кількості мікрокредитних компаній, не стане виключенням і 2020-й. В поточному році робота цих фінансових закладів зазнає деяких змін, які, за прогнозами, ще більше підвищать їх популярність серед населення. Розглянемо нововведення детальніше.

Зміна регулюючого органу

В минулому році робота мікрокредитних організацій контролювалася Нацкомфінпослуг. Починаючи з 2020 року, регулюванням діяльності МФО будуть займатися НБУ і Національна комісія з фондового ринку та цінних паперів. Повноваження цих органів практично безмежні. Більш того, вимоги до мікрокредитних закладів і банків тепер практично ідентичні.

Ці нововведення істотно посилюють контроль над роботою МФО, а також дозволяють підвищити розмір мікрокредитів. Згідно з попередніми даними, з процентною ставкою 0,01% сьогодні можна отримати позику на суму від 8000 до 10 000 гривень. Крім того, у разі укладання договору на більш тривалий період обсяг позикових коштів може становити більш ніж 50 000 гривень.

Надання прозорих умов

В поточному році на законодавчому рівні вирішено питання про створення максимально прозорих умов надання позики. Згідно з ними, МФО зобов'язані вказувати інформацію про:

  • реальний розмір відсоткової ставки;
  • додаткові умови оформлення позики;
  • можливі наслідки прострочення;
  • супутні послуги, прописані в договорі.

За відмову від надання таких даних мікрокредитна компанія може бути оштрафована. В законопроекті також вказується, що МФО не мають права на заниження розміру відсоткової ставки з метою залучення нових клієнтів.

Зміна умов погашення

Для зниження обсягу заборгованості в законодавстві були змінені строки погашення кредитів. Якщо раніше у позичальника було на це до 30 днів, то тепер йому надається не менше 30 днів для виплати позики.

Нововведенням стало і те, що в разі оформлення кредиту на тривалий період клієнтам розбивають суму заборгованості на більшу кількість платежів, що істотно спрощує погашення. В залежності від строку надання коштів і бажання самого клієнта він зможе вносити від 1 до 4 платежів на місяць.

Змінилися й умови пролонгації. Сьогодні МФО зобов'язані продовжувати строк погашення позики не менше ніж на 180 днів.

Введення обмежень щодо відсоткових ставок

На думку законодавців, відсоткові ставки за короткостроковими кредитами в МФО занадто завищені, що є причиною виникнення великих заборгованостей у клієнтів. Тому Національний банк ввів обмеження за ставками, які виглядають наступним чином:

  • до 90 днів — не більше 180%;
  • до 1 року — 100%;
  • понад 1 рік — не більше 60%.

Обмеження для колекторів

Верховна Рада України наприкінці 2019 року прийняла законопроект №2113, спрямований на захист прав позичальників під час стягнення заборгованості колекторами. Згідно з його положеннями, представники боргових агентств не мають права:

  • здійснювати дзвінки боржникам в період з 20:00 до 9:00 в робочі дні;
  • телефонувати більше 2 разів на добу, 4 разів на тиждень і 16 разів на місяць;
  • приховувати інформацію про номер телефону, з якого здійснюється дзвінок;
  • повідомляти стороннім особам про заборгованість клієнта;
  • взаємодіяти з членами родини боржника, роботодавцем або колегами;
  • використовувати фізичну силу або залякування, а також ображати клієнта МФО.

Що ще може очікувати МФО в 2020 році?

З метою зменшення кількості боржників послуги мікрокредитних організацій будуть надаватися з урахуванням віку і можливостей клієнта. За попередніми даними, НБУ має намір обмежити або повністю заборонити оформлення короткострокових позик особам без офіційного працевлаштування, пенсіонерам, а також інвалідам. Однак це питання наразі знаходиться на стадії обговорення.

Найпопулярніші

Сайти для заробітку в інтернеті. Де 100% заплатять?

Потрібен додатковий дохід? Шукаєте перевірені сайти для заробітку в Україні у 2022 році? У мережі іс...
613 604 переглядів

Як заробляти в Тік-Ток — ТОП-10 методів монетизації Tik-Tok

Кількість щотижневих користувачів Tik-Tok — понад 40 млн. Цей додаток — один з найпопуля...
535 350 переглядів

Як заробити підлітку в Україні в 2022 році?

Сучасні українці починають замислюватися про питання заробітку ще будучи дітьми. Крім кишенькових гр...
297 735 переглядів
Взяти кредит