Згідно з класичним прогнозом Кабінету Міністрів середня зарплата в Україні за підсумками 2020 року становитиме 12497 гривень. Про це повідомляється в "Основних прогнозних макропоказниках економічного і соціального розвитку України на 2020-2022 роки". Згідно з оптимістичним сценарієм середня зарплата за підсумками поточного року буде знаходитися на рівні 12552 гривень.
Середня заробітна плата — це макроекономічний показник, який розраховується як середнє арифметичне значення. Під час здійснення розрахунку береться до уваги фонд оплати праці працівників, в який входять:
Середня зарплата в Україні визначається по регіонах, галузях, конкретних професіях і підприємствах. Наприклад, щоб визначити середній показник для кожної категорії професій, потрібно обробити статистичні дані, подані роботодавцями.
Зверніть увагу, що показник середньої зарплати визначається не тільки для втамування цікавості громадян. Він враховується при формуванні комунальних тарифів, вартості навчання, цін на більшість товарів та послуг.
За даними Держстату, середня зарплата в Україні в серпні становила 11 446 гривень. Показники за вересень на момент підготовки матеріалу оприлюднені не були. У порівнянні з липнем, номінальна зарплата в серпні знизилася на 3%. У річному вимірі показник збільшився на 8,6%.
У повідомленні Держстату вказується, що в серпні 2020 року середня зарплата штатного працівника в 2,4 рази перевищувала рівень мінімальної зарплати, яка в той період становила 4723 гривні.
Найвища зарплата фахівцями Держстату була зафіксована в Києві — 16 795 гривень. За місяць сума зменшилася на 258 гривень.
Серед регіонів за підсумками серпня лідерами стали:
У п'ятірку антилідерів увійшли області: Чернівецька (8996 гривень), Волинська (9129 гривень), Херсонська (9245 гривень), Тернопільська (9402 гривні) і Житомирська (9480 гривень).
Свіжу статистику середніх зарплат в різних сферах діяльності опублікував днями сайт Work.ua. Згідно з даними за жовтень, найбільше в Україні заробляють фахівці наступних категорій:
Найменше в Україні отримують люди, які працюють в сферах роздрібної торгівлі (9958 гривень), діловодства, АГВ (10408 гривні), охорони, безпеки (10478 гривень), фінансів і банків (11104 гривні), обслуговування (11167 гривень).
Середня зарплата в січні 2020 року знаходилася на рівні 10727 гривень, а до кінця першого кварталу збільшилася до 11446 гривень. У квітні було зафіксовано зниження показника до 10430 гривень. До серпня середня зарплата впевнено росла: в липні була зафіксована сума 11804 гривні. У серпні показник знизився до 11446 гривень.
Ми проаналізували консенсус-прогнози Національного банку, Кабінету Міністрів, Міністерства економіки та провідних українських аналітиків і з'ясували, якою може бути середня зарплата в країні на кінець 2020 року і в наступні роки.
Український уряд розглядає два сценарії: класичний і оптимістичний. Відповідно і доходи українців будуть змінюватися в залежності від того, який варіант буде реалізований.
Згідно з класичним прогнозом рівень безробіття в країні в 2020 році може знизитися до 8,1%, а за оптимістичним — до 7,3%.
Національний банк очікує в 2021 році зростання середньої зарплати на 15% при підвищенні мінімальної на 30%. Про це повідомив заступник голови регулятора Дмитро Сологуб. За його словами, збільшення мінімалки не відіб'ється на курсі долара. Що стосується інфляції, то вплив буде незначним.
Міністерство розвитку економіки і торгівлі представило власне бачення зростання зарплат в Україні в консенсус-прогнозі "Україна в 2020-2021 роках: наслідки пандемії". У відомстві вважають, що за підсумками 2020 року середня зарплата зросте до 11078 гривень. У 2021 році дохід громадян збільшиться до 12408 гривень.
У той же час у відомстві не виключають, що в наступному році українців може очікувати різкий стрибок зарплат на 12%, а в наступні два роки — на 5-6%.
Зверніть увагу, що на наступний рік МЕРТ прогнозує збільшення курсу долара до 29,1 гривні. Це означає, що середня доларова зарплата в Україні становитиме близько 470 доларів.
Через нову хвилю пандемії зростання реальних зарплат в Україні сповільниться. Такий прогноз озвучив керівник підрозділу макроекономічних досліджень групи ICU Сергій Ніколайчук. За його словами, компанії не зможуть швидкими темпами підвищувати зарплати своїм співробітникам через обмеження трудової мобільності і дистанційний режим роботи. Ніколайчук зазначив, що в найближчі місяці варто очікувати короткостроковий ефект від підвищення мінімалки в вересні, але в майбутньому потенціал зростання може помітно знизитися.
Економіст Андрій Новак каже, що середня зарплата до кінця 2020 року буде підвищуватися, але це не поліпшить добробуту українців, якщо купівельна спроможність буде низькою. Як приклад експерт навів період 90-х, коли люди отримували мільйони, але через високу інфляцію могли купити дуже мало товарів за ці гроші. Новак підкреслив, що зростання купівельної спроможності залежить від темпів інфляції.
Економічний експерт Борис Кушнірук вважає, що в період падіння економіки передумов для зростання зарплат немає. За його словами, подібне може відбуватися тільки за рахунок емісії гривні. Експерт також розкритикував підвищення мінімальних зарплат, заплановане Кабінетом Міністрів. Він вважає, що такі рішення не повинні прийматися в складні для економіки часи. Зростання мінімалки, за словами Кушнірука, може призвести до зростання інфляції і тінізації бізнесу.
Нагадаємо, що мінімальна заробітна плата в Україні збільшилася до 5000 гривень з 1 вересня 2020 року. На 1 січня 2021 року заплановано ще один етап підвищення — до 6000 гривень. З 1 липня 2021 року розмір мінімалки в Україні становитиме 6500 гривень. Відповідні зміни закладені в проект бюджету на наступний рік.