Питання про найближчі перспективи вартості долара в Україні стає все більш актуальним як і зростання цін, робота нової влади й тарифи на комунальні послуги. За підсумками вересня вартість американської валюти склала 24,17 грн. за одиницю.
Традиційний період девальвації, який в попередні роки починався вже в кінці літнього сезону, запізнюється, а може і зовсім не наступити — прогнозують експерти. Що вплинуло на зміцнення національної валюти, як це відбилося на рівні життя українців — розглянемо далі.
На початку 2019 року офіційний курс долара перевищував 28 грн. Зараз цей показник менше 25 грн. Головною причиною зниження його вартості по відношенню до української гривні є надлишок валюти в країні.
Здебільшого це «заслуга» робочих мігрантів. У минулому році об’єм грошових переказів з-за кордону становив 15 млрд доларів. За підсумками нинішнього року він буде ще більше, як пророкують економісти. Проте варто враховувати, що даний показник вельми відносний, оскільки основна частина зароблених грошей в країну потрапляє не офіційним шляхом.
Тому, наприклад, в минулому році Нацбанк нарахував переказів на 9 млрд дол., Міжнародна організація з міграції — на 12 млрд, а Світовий банк — на 14 млрд. Скільки валюти насправді надходить в Україну, точно визначити поки не вдається.
Як відзначають фінансові аналітики, тенденція стабілізації гривні обумовлена впливом ще декількох факторів:
Всупереч песимістичним прогнозам більшості економістів, гривня не ослабла з настанням осені. Це багато в чому пов'язано з довірчим настроєм іноземних інвесторів, який з'явився з приходом нової влади. Позитивні очікування від анонсованих реформ спостерігаються також у внутрішніх учасників фінансового ринку.
На сьогоднішній день більшість українців хвилює питання: чому не падають ціни, якщо гривня зміцнилася. Зараз ця тема обговорюється на багатьох інтернет-ресурсах і телебаченні.
Частина громадян підозрює представників бізнесу в умисному утриманні вартості товарів та послуг. Аналітики ж пояснюють цей факт тим, що учасники ринку раніше закуповували партії товарів, які реалізують зараз. Тому знижувати ціни до рівня собівартості у них просто немає можливості.
Крім того, бізнес завжди працює на очікуваннях, в основному негативних, наприклад: збільшення оподаткування, адміністративного тиску, санкцій тощо. Ці фактори безпосередньо впливають на ситуацію з цінами. Велика частина товарів відпускається за тією ж вартістю, яка була влітку. Отже, говорити про глобальні зміни рівня життя українців поки не доводиться.
Як було сказано раніше, курс американської валюти багато в чому залежить від сезонних факторів. Найчастіше влітку відбувається зростання гривні, восени — девальвація, а взимку ситуація трохи стабілізується.
Аналітики сходяться в одному — вгадати точну вартість долара в конкретний період неможливо та досить ризиковано. Іноді з цим завданням не можуть впоратися навіть професійні брокери біржі Форекс.
Крім того, визначити перспективи коливання курсу складно з огляду на таких факторів:
Однак є деякі правила покупки долара, актуальні при будь-яких умовах:
Зараз в Україні відбуваються значні політико-економічні зміни. Це однозначно не може не відбитися на вартості національної валюти. Будемо сподіватися на її подальшу стабілізацію та підвищення рівня нашого життя!