Питання працевлаштування завжди актуальне як для молодих фахівців, так і для тих, хто підбирає собі більш підходящий варіант. В наш час знайти хорошу роботу в Україні непросто. Роботодавці висувають досить високі вимоги до претендентів на вакансії в будь-якій галузі.
Крім того, зараз існує велика кількість різних шахрайських структур, які під виглядом офіційного та вигідного працевлаштування пропонують ризиковану в усіх відношеннях співпрацю.
У даній статті ми розглянемо, яким чином можна збільшити шанси знайти перспективне й високооплачуване місце роботи.
Перед тим, як вирушати на пошуки гідної пропозиції, необхідно ретельно підготуватися.
Першорядні завдання:
Необхідно чітко й об'єктивно охарактеризувати свої позитивні властивості в резюме, а також впевнено говорити про них на співбесіді.
Складіть наступний перелік:
Підкріплення цього списку прикладами з життя допоможе справити позитивне враження на потенційного роботодавця.
Необхідно враховувати також якості, які цінуються на ринку праці:
Складаючи перелік своїх достоїнств, слід також враховувати специфіку бажаної роботи і посади.
Від того, наскільки грамотно складена ваша візитна картка, буде залежати враження про вас та ймовірність пропозиції про працевлаштування.
Резюме повинно мати чітку структуру і включати в себе наступні складові:
Завдяки Всесвітній павутині знайти підходящі варіанти працевлаштування можна швидко і без особливих зусиль. Також з цією метою часто використовуються газети та журнали, в яких присутня відповідна рубрика. Деякі роботодавці розміщують оголошення на рекламних банерах поблизу пропонованого місця роботи.
У багатьох компаній є не тільки офіційні сайти, але й сторінки в соцмережах, де вони публікують інформацію про відкриті вакансії. Тут можна самостійно зв'язатися з представниками обраної організації.
До речі, роботодавці іноді переглядають аккаунти своїх потенційних співробітників, щоб отримати про них додаткове уявлення. Тому перед тим, як почати пошук роботи, слід промоніторити свій профіль на наявність негативних даних, публікацій, фото і т.д.
Після схвалення резюме вам доаедеться познайомитись з представником або керівником установи. Це може бути співбесіда в офісі або дистанційне інтерв'ю за допомогою Мережі.
Зараз все частіше практикується проходження співбесіди через Інтернет. Якщо вам запропонували спілкування в такому форматі, заздалегідь підготуйте:
Загальне враження про людину складається в перші дві хвилини живого спілкування.
На позитивне уявлення про кандидата на вакансію впливають такі чинники:
Частою помилкою молодих фахівців є спілкування з людьми, які не приймають рішення про набір нових співробітників. Експерти по рекрутингу настійно рекомендують організовувати зустріч саме з менеджером з підбору персоналу або начальством.
Щоб збільшити свої шанси у пошуку роботи, можна використовувати різні підходи, тим самим розширюючи поле можливих варіантів.
Сподіваємося, що дана інформація буде для вас корисною, і наші рекомендації допоможуть вам зайняти вакансію, про яку ви мрієте!