Накопичити або скористатися кредитом — питання, яким часто задаються українці, особливо перед важливими придбаннями. Використовуючи заощадження для будь-яких цілей, ми не переплачуємо відсотки.
Однак, на жаль, далеко не всі люди можуть відкласти потрібну суму зі своїх доходів без шкоди для поточних потреб.
У яких випадках варто взяти в борг, а коли краще скористатися накопиченнями — розглянемо в розрізі видів та цілей кредитування.
Експрес-кредити люди беруть переважно на термінові цілі, коли в наявності немає вільних коштів. Роблячи вибір між тим, чи варто запозичувати або накопичувати, бажано раціонально оцінити свої можливості.
Отримати позику досить просто, але розмір переплати може бути досить істотним. І віддавати борг доведеться в короткі терміни — зазвичай протягом місяця.
Якщо у споживача є необхідність у покупці вартістю 5-10 тис. грн., то краще накопичити на таку мету. Відкладаючи по 1-2 тис. грн. щомісяця, можна зібрати необхідні кошти й дозволити собі бажану річ або послугу.
Якщо ж грошей постійно не вистачає через нестабільний або низький рівень доходу, то краще скористатися мікропозико або оформити кредитку з оптимальним пільговим періодом.
Цей вид позики використовується на різні потреби:
Такому кредиту однозначно варто віддати перевагу в тому випадку, якщо гроші потрібні терміново для значущих потреб, які не терплять зволікання (лікування, завершення будівництва будинку і інші).
Також якщо додаткове фінансування здатне поліпшити якість життя або дозволить більше заробляти, то варто зупинитися на цьому виборі.
В інших випадках слід виходити зі своїх фінансових можливостей. Можна дотримуватися такого правила: якщо протягом року виходить накопичити потрібну суму, то кредит краще не брати. За 12 місяців вартість покупки зміниться несуттєво, тому і переплата через інфляцію буде незначною.
А якщо оформити позики на термін від 1 до 3 років, то мінімальний розмір переплати складе 20-24% річних. Тому на відпустку або косметичний ремонт житла краще накопичити самостійно, а не брати позику.
Вартість автомобілів, особливо брендових іномарок, іноді наближається до ціни невеликої квартири. Накопичити таку суму досить складно. Навіть якщо відкладати регулярно до 50% загального доходу, то придбати авто вийде лише через кілька років.
За цей час транспортний засіб може подорожчати на 15-25% за рахунок зростання інфляції та різниці курсу валют. Тому збирати на таку ціль варто тільки при великому доході, коли є можливість відкласти потрібну суму десь за рік. В інших випадках краще взяти автокредит.
Зараз це можна зробити без значних переплат декількома способами:
Автокредит також актуальний, якщо транспортний засіб потрібен для заробітку (таксі або вантажні перевезення). Тоді в перспективі майбутній прибуток може значно перевищити витрати на погашення позики.
На жаль, придбання житла для пересічного українця — практично недосяжна мрія. Згідно зі статистичними даними, для покупки однокімнатної квартири доведеться збирати 9,5 років. За такий термін вартість житла зазвичай виростає в 1,5-2 рази.
Тому, щоб здійснити це бажання, експерти радять скористатися іпотекою. За оптимальних умов кредитування стандартна процентна ставка становить до 20% річних, а термін може бути до 20 років. Здійснювати таку оплату цілком реально для більшості сімей.
Проте відкласти кошти на початковий внесок все-таки доведеться. В середньому він становить близько 25% вартості нерухомості.
Щоб визначитися з тим, накопичити або взяти позику для старту підприємницької діяльності, потрібно враховувати наступні нюанси:
У банку досить упереджено ставляться до починаючим підприємців, тому рідко дають великі позики для відкриття бізнесу, а частіше виділяють кошти для розвитку діючого.
Таким чином, спочатку необхідно визначити, скільки грошей потрібно для старту. Якщо є можливість зібрати цю суму, то краще не звертатися до кредиторів.
Сподіваємося, що дана інформація буде для вас корисною! І якщо ви сумніваєтеся в тому, накопичити або позичити, то наші рекомендації обов'язково вам знадобляться!