Аліменти на дитину в Україні 2020 рік
Турбота про близьких — природна звичка для кожного з нас. Рідні люди співпереживають і співчувають один одному, допомагають морально і фінансово, виявляють уважність, чуйність і передбачливість. При складних життєвих обставинах (розлучення, важке захворювання, втрата працездатності) близькі нам люди можуть потребувати додаткової підтримки. Аліменти — це матеріальне забезпечення, яке відповідно до закону надається родичами, які окремо живуть, неповнолітнім дітям і непрацездатним батькам.
В Україні велика частина виплат припадає на фінансову допомогу для дітей. З підвищенням прожиткового мінімуму розмір аліментів 2020 збільшився. Сума також залежить від рівня доходів, платника, наявності у нього важких захворювань, складу його нової сім'ї та інших чинників. Ми вам розповімо як в Україні вираховується розмір аліментів, до якого віку їх потрібно сплачувати, як подати заяву на аліменти і чи можна вимагати фінансову допомогу від безробітного чоловіка.
Розмір аліментів на дитину в Україні
Суму аліментів в Україні визначає суд. У разі розлучення один з батьків, який продовжить жити з дитиною, повинен звернутися в суд з позовом. Проаналізувавши доказову базу суд прийме рішення, встановивши розмір і порядок виплат. Відповідно до Сімейного кодексу аліменти на дитину повинні задовольняти потреби в його гармонійному розвитку.
Залежно від рівня доходів платника розмір виплат може становити від 25% до 50% доходу. У випадках з багатодітними сім'ями сума не може перевищувати 10-ти прожиткових мінімумів на кожного з дітей, в залежності від віку.
Розмір аліментів для дітей до 6 років
У 2020 році в Україні буде поетапно збільшуватися гарантована сума аліментних виплат для дітей:
- з січня до початку липня — 889,5 грн;
- з липня до початку грудня — 929,5 грн;
- у грудні — 960,5 грн.
Рекомендований мінімум по аліментах на 2020 рік:
- з 1 січня до початку липня — 1,78 тис. грн;
- з 1 липня до початку грудня — 1,86 тис. грн;
- у грудні — 1,92 тис. грн.
Граничний розмір виплат:
- з початку січня до липня — 17,79 тис. грн;
- з липня до початку грудня — 18,59 тис. грн;
- у грудні — 19,21 тис. грн.
Максимальну суму суд може призначити при наявності вагомих аргументів, представлених стороною позивача.
Розмір аліментів для дітей від 6 до 18 років
Гарантований мінімум для дітей даної категорії в 2020 році становитиме:
- з січня по червень — 1,1 тис. грн;
- з липня по листопад — 1,16 тис. грн;
- у грудні — 1,2 тис. грн.
Рекомендований мінімум аліментних виплат на поточний рік:
- з січня по червень — 2,22 тис. грн;
- з липня по листопад — 2,32 тис. грн;
- у грудні — 2,4 тис. грн.
Найвища сума аліментів, яка може бути призначена для дитини відповідної вікової категорії:
- з січня по червень — 22,18 тис. грн;
- з липня по листопад — 23,18 тис. грн;
- у грудні — 23,95 тис. грн.
Сума аліментів може бути фіксованою. Даний вид фінансової допомоги для дитини може застосовуватися в разі, якщо платник не має стабільного доходу. Відсотки від доходів призначаються при наявності постійного заробітку у батька, який не планує жити з дитиною.
Аліменти для дітей старше 18 років
Необхідність платити аліменти після 18 може виникнути в наступних випадках:
- отримання освіти в навчальному закладі;
- потреба в додатковій фінансовій підтримці (у зв'язку з навчанням);
- у батька є можливість продовжити здійснення аліментних виплат.
По досягненню 23-річного віку, а також після припинення навчання платник може припинити виплату аліментів.
Для повнолітніх громадян аліментних розмір визначається з урахуванням тих же чинників, що і для неповнолітніх. На одну дитину найчастіше стягують 25% від суми доходів.
Як подати на аліменти в 2020 році?
Аліменти на дитину можуть виплачуватися в добровільному порядку. Батькам потрібно усно домовитися про виплати, підписати угоду і завірити її у нотаріуса. У договорі повинні бути прописані всі умови: сума, термін, порядок виплат.
Якщо подружжю після розлучення не вдається досягти згоди щодо подальшого утримання дитини, стягнути гроші можна через суд. Позов повинен подати той з батьків, з ким залишиться жити дитина. Заява потрібно віднести до районного суду за місцем прописки або проживання чоловіка, який відмовляється виділяти гроші.
Процедура примусового стягнення аліментів (Україна 2020) здійснюється в спрощеному порядку — за наказом суду. Завдяки цьому, не доведеться чекати місяці, щоб отримати судове рішення, а в разі, якщо позивач претендує на гарантований мінімум — розгляд справи і зовсім проходить без присутності подружжя.
Щоб подати на аліменти у 2020 році, потрібно заповнити позовну заяву. Зразок можна знайти в інтернеті.
Крім того, для звернення до суду потрібно заздалегідь підготувати по дві копії документів:
- свідоцтва про шлюб;
- постанови про розірвання шлюбу (при наявності);
- свідоцтва про народження дитини;
- паспорта та коду того, хто подає заяву;
- довідки про склад сім'ї;
- копію заяви з доповненням для відповідача.
Судовий збір для даної категорії справ не передбачений.
Чи можна отримати аліменти без розлучення?
Батьки повинні забезпечувати дитину незалежно від статусу їх шлюбу. Бувають випадки, коли батько і мати проживають окремо, але при цьому не розведені. В даному випадку один з батьків може претендувати на аліменти. Договір можна укласти у нотаріуса за згодою сторін. Якщо це неможливо — доведеться звертатися до суду.
Щоб отримувати аліменти в шлюбі, шляхом примусового стягнення коштів на дитину, потрібно скласти позов і прикласти до нього відповідний пакет документів. Процедура звернення до суду, форма заяви, пакет документів — стандартні, такі ж як і в разі розірвання шлюбу.
На аліменти без розлучення найчастіше претендують сім'ї з дітьми, в яких чоловік або дружина проживає за кордоном і не підтримує дитини фінансово. У подібних ситуаціях обов'язки мігранта часто лягають на плечі держави.
Аліменти в Україні з безробітного
Якщо у людини немає постійного доходу, він офіційно не працює або навмисне приховує свої заробітки - розмір аліментів буде фіксованим. Суму визначить суд після розгляду справи. При цьому будуть враховуватися такі обставини:
- стан здоров'я дитини;
- фінансовий добробут і працездатність аліментщика;
- склад і стан здоров'я сім'ї платника (інших дітей, батьків, нового чоловіка / дружини);
- володіння транспортними засобами, нерухомістю;
- наявність корпоративних або інтелектуальних прав.
Варто також відзначити, що згідно з ч.3 ст. 182 СК України, суд може збільшити суму аліментів, якщо витрати відповідача перевищують рівень заробітку. Для цього позивач повинен надати докази: чеки, показання свідків, документи.
Як же стягнути аліменти з безробітного, якщо у нього немає ніяких доходів? Згідно із законом, якщо у платника не вистачає коштів для надання фінансової допомоги на дитину, держава призначає тимчасові виплати. Це можливо в наступних випадках:
- відсутність іншого майна, на яке можна звернути стягнення;
- недієздатність;
- примусове лікування;
- відкриття кримінального провадження;
- строкова військова служба;
- міграція.
Відрахування аліментів з допомоги по безробіттю Україна допускає, якщо один з батьків позбувся роботи після того, як вирок суду вступив в силу і звернувся до держслужби зайнятості. Якщо відповідач в період судового розгляду працював, а під час прийняття судом рішення став безробітним — виплати будуть призначені з урахуванням середньої зарплати.
Штраф за несплату аліментів
Відносно боржника по аліментах призначаються фінансові санкції: пеня і штрафи.
З 2019 року сплата за несплату аліментів розраховується за наступним принципом:
борг * кількість днів заборгованості * 1%.
Відзначимо, що штрафи за несплату аліментів України застосовує додатково, крім пені. Сума покарання може становити від 20% до 50% від розміру боргу.
Залежно від терміну та суми прострочення щодо аліментщика можуть бути введені заборони на такі права:
- управління т/с;
- виїзд за межі країни;
- експлуатацію зброї;
- полювання.
Якщо перераховані вище заходи не дають належного впливу, боржника можуть заарештувати або відправити на громадські роботи. Термін позбавлення волі може досягати 3-х років. При призначенні громадських робіт, оплата за їх виконання буде у виконавчому порядку перераховуватися на картку матері/батька, який проживає з дитиною — в рахунок погашення аліментних заборгованості.
Щоб уникнути неприємних ситуацій, потрібно в повному обсязі і без порушення термінів здійснювати аліментні виплати. Незважаючи на розірвання шлюбу, той з батьків, який почав жити окремо від дитини, повинен продовжувати приділяти йому увагу, надавати підтримку і турботу. За словами психологів, діти дуже складно переживають розлучення батьків, тому в ситуації, що склалася особливо важливо показати дитині, що ви продовжуєте любити його також міцно, як і раніше.