Logo

Що таке кредитні канікули в Україні?

Що таке кредитні канікули в Україні?

Якщо у вас виникли фінансові труднощі, які не дозволяють найближчим часом здійснювати платежі по кредиту, скористайтеся можливістю оформити кредитні канікули. Це трохи пом'якшить боргові зобов'язання і допоможе швидше впоратися з труднощами. Кредитні канікули це своєрідна відстрочка, яку можна отримати від банку на термін до 6 місяців.  В цей час доведеться оплачувати тільки відсотки по позиці, основну суму можна буде повернути пізніше.

З нашої публікації ви дізнаєтеся: хто має право претендувати на кредитні канікули, за яким порядком відстрочки надаються в період карантину, а також про умови оформлення канікул в різних банках.

Хто має право на кредитні канікули?

Послуга "Кредитні канікули" доступна всім українським позичальникам, які раніше здійснювали платежі без прострочень, але в силу обставин, що склалися не можуть продовжувати це робити. Щоб отримати відстрочку, потрібно звернутися в банк з відповідною заявою.

Нагадаємо, що в березні 2020 року Верховна Рада прийняла закон про кредитні канікули, який дозволив клієнтам банків і МФО тимчасово не виконувати свої боргові зобов'язання. Постанова була затверджена з метою полегшити життя громадян в період запобігання виникненню і поширенню COVID-19. 31 квітня Рада подовжила дію відстрочок до 30 червня, а потім — ще до 31 липня. Кредитні канікули на час карантину позбавляли позичальників від нарахування пені та штрафів за прострочення. У вересні Національний банк закликав фінустанови завершити дію всіх пільгових умов кредитування до початку грудня.

У звичайний час в банках України надаються кредитні канікули для військовослужбовців, учасників АТО, юросіб, ФОП, позичальників-фізосіб, які користуються іпотекою, автокредитом або яким-небудь іншим видом позик. Однак в кожній фінустанові існують обмеження. Про них ви зможете дізнатися, звернувшись в банк безпосередньо.

Відомо, що кредитні канікули для фізичних осіб можуть надаватися у вигляді відстрочки щомісячного платежу або його частини, відстрочення оплати відсотків або основної суми боргу. Не забувайте, що гроші все одно доведеться повертати. Банк продовжить термін кредитування або розподілить суму, яку не отримав на місяці, що залишилися.

Як оформити кредитні канікули?

Для оформлення кредитних канікул у позичальника повинні бути вагомі причини. У список можна включити:

 • захворювання боржника або його близького родича;звільнення з роботи;
 • затримку зарплати на кілька місяців;
 • банкрутство організації, в якій працює позичальник;
 • нанесення істотної шкоди майну в результаті катаклізмів або неправомірного втручання третіх осіб.

Більш охоче фінустанови йдуть назустріч позичальникам, які сумлінно виконують боргові зобов'язання. Згідно із законом банк має право відмовляти в кредитних канікулах всім клієнтам, крім військовослужбовців.

Щоб отримати кредитні канікули в Україні, потрібно виконати наступні кроки:

 • звернутися до банківської установи, яка видала вам позику;
 • скласти заяву (зазвичай банки надають бланк, який просто потрібно заповнити);
 • надати документи: паспорт, ІПН, військовий квиток (при наявності), документ, що підтверджує необхідність відстрочки;
 • дочекатися рішення банку (на розгляд заяви може піти кілька днів);
 • підписати договір про надання відстрочки.

Для отримання кредитних канікул на період карантину також потрібно звертатися в банк. Автоматично відстрочки не надаються. У період дії в Україні жорстких обмежувальних заходів документи дозволялося подавати дистанційно.

На питання "Скільки тривають кредитні канікули?" не можна відповісти однозначно. Все залежить від вашого фінансового становища. Найдовші кредитні канікули надаються за іпотечним кредитом — до 12 місяців. Максимальний термін відстрочки по споживчих позиках становить 6 місяців.

Чи є кредитні канікули в МФО?

Офіційно послуги кредитні канікули в МФО не існує, проте в період карантину, виконуючи вимоги закону, фінансові компанії йшли назустріч клієнтам і не нараховували пеню і штрафи за прострочення. У список організацій, які лояльно поставилися до положення позичальників увійшли компанії:

 • Мілоан;
 • Майкредіт;
 • Манівео;
 • Дінеро;
 • Укрпозика.

Зокрема компанія Мілоан пропонувала клієнтам продовжити кредитний період на 6 місяців зі ставкою 0,01% на залишок боргу. Укрпозика і Дінеро впровадили нову послугу "Пролонгація в подарунок". Майкредіт пропонувала розбити оплату кредиту на 6-10 платежів. Манівео призупинила нарахування штрафів за прострочення.

У звичайний період єдиним способом пом'якшення боргових зобов'язань в МФО вважається пролонгація. Це послуга, що дозволяє продовжити період користування позикою на певний термін. Для її підключення потрібно погасити фактично нараховані відсотки.

Які банки дають кредитні канікули і на яких умовах

Перш ніж звертатися в банк, слід розібратися в умовах кредитування, які він пропонує. Можливість оформлення кредитних канікул — це досить важливий момент, адже фінансові труднощі можуть виникнути у житті кожного позичальника і позиція банку в подібних ситуаціях часто буває вирішальною.

Ми дізналися, які фінустанови пропонують своїм клієнтам кредитні канікули, і на яких умовах можна отримати дану послугу.

Кредитні канікули Альфа-Банк

Альфа-Банк впровадив послугу "Кредитні канікули" під час карантину. Банк з розумінням поставився до ситуацій, в які потрапили його клієнти і їхні близькі через пандемію. З 1 серпня надання послуги припинили згідно п.13.7 ДКБО.

Кому доступні? Одержати відстрочку могли користувачі кредитних карток, беззаставних кредитів готівкою і позик, оформлених на покупку товарів. Головна умова — відсутність прострочень.

Як подати заявку? По телефону і онлайн. Для підтвердження згоди з умовами банку потрібно було відповісти на SMS.

Період відстрочки: 2 місяці.

Кредитні канікули Приватбанк

Приватбанк також приєднався до фінустанов, які ввели кредитні канікули на період карантину.

Кому доступні? Позичальникам, які придбали авто в розстрочку, житлову нерухомість в кредит, отримали позику під заставу нерухомості, а також учасники програм "Кредитний ліміт на рахунок" і "Кредитний ліміт Підприємницький".

Як подати заявку? Через онлайн-форму на сайті банку.

Період відстрочки: індивідуальний для кожного позичальника.

Кредитні канікули ПУМБ

Банк ПУМБ запровадив кредитні канікули для фізосіб з початку квітня. Позичальників позбавили від щомісячного погашення тіла кредиту, залишивши тільки відсотки і комісії. У серпні ПУМБ припинив дію кредитних канікул по картках, які підключалися автоматично.

Кому доступні? Користувачам кредитів готівкою і кредитів на покупку товарів.

Як подати заявку? Особисто звернувшись у відділення банку з паспортом та ІПН.

Період відстрочки: 3 місяці.

Кредитні канікули Монобанк

У Монобанку кредитними канікулами можна було скористатися тільки до 1 серпня. У цей період банк не нараховував пеню і штрафи за прострочення. Відсотки по кредиту потрібно було сплачувати щомісяця.

Кому доступні? Користувачам кредитних карт.

Як подати заявку? Послуга підключалася автоматично.

Період відстрочки: до 1 серпня.

Кредитні канікули Ощадбанк

Ощадбанк скасував обов'язковий платіж в розмірі 5% від суми заборгованості за кредитними картками. Оплата відсотків за кредитами залишається обов'язковою.

Кому доступні? Користувачам кредитних карток, клієнтам мікро- та малого бізнесу.

Як подати заявку? Онлайн або по телефону.

Період відстрочки: 3 місяці.

Як бачимо, більшість банків охоче пішли назустріч клієнтам в період карантину. З 1 серпня умови підключення послуги змінилися. Щоб отримати відстрочку потрібно особисто звертатися в банк з доказами тимчасової втрати платоспроможності. Альтернативою кредитних канікул може послужити реструктуризація, рефінансування боргу та пролонгація.

Публікації по темі