Чим відрізняються МФО України та Європи?
Мікрокредитна сфера в Україні почала розвиватися відносно недавно, але за такий короткий час домоглася процвітання і великого успіху. Позичити невелику суму грошей можна за спрощеною схемою, що і підігріває інтерес українців до мікрокредитів.
Причини популярності мікропозик
Популярність спричинена такими особливостями мікрокредиту:
- Просте онлайн оформлення – 15-20 хвилин.
- Мінімальний пакет необхідних документів – паспорт, код.
- Мобільність – позичити грошей можна скрізь (вдома, парк, магазин, подорож).
- Швидкість переказу фінансів – автоматично після укладення угоди.
- Мінімум вимог – без застави, поручителів, довідок, перевірки кредитної історії, місця проживання.
Статистика стверджує, кожен 6 українець користується послугами МФО. Перераховані вище фактори – причина цього показника. Мікрокредитування розвинене не тільки в Україні, а й інших країнах світу. Розглянемо, що спільного і відмінного між нашими мікрофірмами та закордонними МФО.
Чим відрізняються мікрокредити України та Європи?
Вартість
Експерти відзначають більш низьку процентну ставку в європейському мікрокредитуванні. Докладні дані по країнам виглядають так:
- Польща – 0,5% в день.
- Іспанія – 1%.
- Великобританія – введено обмеження, середня ставка не більше 0,8%.
- Україна – може бути і 2%.
Нагадаємо, ставка компанії Miloan.ua – 1,3%, що є досить-таки вигідною пропозицією в сфері українського мікрокредитування.
Термін
Термін українських і європейських мікрокредитів також відрізняється. Якщо в Європі можна позичити грошей на кілька років, то в нашій країні відносно скромні періоди. В Україні терміновий кредит на картку доступний на місяць з можливістю невеликої пролонгації. За сумами також є відмінності.
Розмір
В європейських країнах можна позичити суму більше, ніж пропонують наші МФО. В Україні мікрокредити до 15 тисяч гривень допоможуть вирішити побутові труднощі та підходять для дрібних питань в такому стилі: не вистачає грошей до зарплати, на навчання, на купівлю товару або послуг. Європейці на гроші мікропозики можуть навіть відкрити невелике підприємство. Наприклад, в Польщі сума займу до 600 $, в Великобританії та Німеччині – 300-25000 $. У Німеччині мікрокредити видають банки під спонсорством мікрокредитного державного фонду.
Основні параметри українських мікрокредитів і зарубіжних відрізняються. Як ми бачимо, наші МФО програють. Пояснюється це тим, що мікрокредитування України знаходиться на стадії розвитку, адже перші мікрофірми з'явилися всього кілька років тому. Незважаючи на відмінності, є і загальні риси, про які поговоримо далі.
Схожість МФО України та Європи
Розрахунок вартості кредиту
У нашій країні та за кордоном на ставку відсотків впливають такі чинники:
- термін і сума;
- статус клієнта в конкретній МФО.
З першим пунктом все гранично просто: за великі суми і терміни людині доводиться платити відповідну кількість грошей. У другому пункті мається на увазі програма лояльності, яку передбачають практично всі мікрофірми.
У програму привілеїв для клієнтів входять: персональні знижки новачкам і постійним клієнтам, промо-коди та інші акції. Наприклад, компанія Мілоан пропонує новачкам позичити до 3000 гривень під 0%. Абсолютно безкоштовний кредит, який виручить в будь-якій ситуації. Активним сумлінним користувачам, які без форс-мажорів вчасно погашають заборгованість, передбачається зниження процентної ставки.
Які перспективи розвитку мікрокредитування в Україні?
Мікрофірми поступово виходять на новий рівень розвитку, переймаючи міжнародний досвід. Експерти стверджують, що в майбутньому в сфері українського кредитування відбуватимуться такі зміни:
- Введення закону для регулювання процентної ставки мікрокредитів. Сьогодні в Україні таке законодавство відсутнє.
- МФО вийдуть на нові параметри – збільшиться сума позики та терміни.
- З'являться пропозиції для розвитку не тільки малого, а й середнього бізнесу.
Такою фахівці бачать мікрокредитну сферу в найближчі 5 років, але навіть зараз МФО – незамінний помічник при вирішенні фінансових проблем. Видача грошей подібного роду кредиторами проводиться по автоматичній схемі, яка практично не відрізняється від зарубіжних систем.
Ось ми і провели з вами порівняльну характеристику наших і закордонних мікропозик. Висновок: є відмінності, але є і багато спільних рис. На даний момент сфера мікрокредитування в Україні тільки розвивається, з кожним роком все більше вдосконалюючись і переймаючи зарубіжний досвід.