Як зрозуміти свій реальний рівень фінансової грамотності?
У наш непростий час все більше людей приходять до усвідомлення необхідності самим брати відповідальність за свій добробут. Актуальними стають питання про ведення сімейного бюджету, раціонального розподілу коштів та підтримання матеріальної стабільності.
Володіючи високим ступенем фінансової грамотності, кожна людина може забезпечити гідну якість свого життя. У даній статті ми проаналізуємо, як визначити свій реальний рівень володіння цим навиком.
Суть терміну
Фінансова грамотність — це ступінь освіченості в сфері накопичень, розподілу й управління грошима. Освоюючи ці вміння, кожна людина знаходить розуміння правильного поводження з матеріальними ресурсами.
В результаті відкриваються такі можливості:
- забезпечити комфортний спосіб життя та розвитку;
- створити джерела пасивного доходу;
- наростити солідний капітал;
- уникнути різних ризиків матеріального характеру й збитків.
Багато людей намагаються підвищити рівень фінансової грамотності та навчитися раціонально розпоряджатися грошима.
Основні правила
Людині, яка має на меті не залежати від обставин і підтримувати матеріальне становище на належному й стабільному рівні, слід дотримуватися таких норм:
- витрачати менше, ніж заробляти;
- здобувати те, що має властивість рости в ціні;
- погашати в першу чергу обов'язкові платежі, в тому числі кредити;
- враховувати не тільки вартість покупок, але і якість, функціональність товарів тощо.
Основа фінансового благополуччя полягає в розробці чіткого плану збільшення доходів і скороченні витрат. Це дозволяє контролювати надходження ресурсів та своєчасно дозволяє внести необхідні корективи формування особистого (сімейного) бюджету, а також заощаджень.
Більше 80% людей в світі не можуть досягти благополуччя, так як безвідповідально ставляться до грошей і не контролюють свої витрати.
Експерти фінансової галузі виділяють кілька принципів, від яких залежить матеріальне становище кожного з нас:
- відсутність боргів за кредитами та обов'язкових платежів;
- наявність конкретних цілей та чіткого плану їх реалізації;
- формування резервного фінансового фонду;
- аналіз ризиків при вкладенні грошей;
- дотримання дисципліни при виконанні вищевказаних умов.
Виробляючи в собі навички ефективного управління коштами, людина закладає міцний фундамент для свого добробуту.
Як визначити свій рівень фінансової грамотності?
Для того щоб зрозуміти ступінь володіння знаннями в сфері фінансів, можна скористатися спеціальними тестами. Вони є у відкритому доступі в Мережі.
Дані тести мають кілька рівнів — від початкового до важчих. У кожному з них є певна кількість питань. Завдання можуть бути розбиті на блоки, наприклад: фінансове планування, зокрема антикризове, захист прав споживачів, шахрайство і т.д.
Умовно про фінансово грамотну людину свідчать такі якості:
- вміє розрахувати свої сили і не влазить в борги без серйозних підстав. Якщо вже бере кредит, то впевнена в тому, що зможе своєчасно платити за зобов'язаннями;
- веде облік своїх доходів та витрат;
- розробляє особистий фінансовий план на довгострокову перспективу;
- має заощадження, в тому числі на банківських рахунках, здатний самостійно приймати фінансові рішення, а не керуватися лише думкою оточуючих;
- уміє вибрати оптимальні умови по фінансовим продуктам (не брати перший-ліпший кредит або відкривати вклад, а підібрати найкращий варіант);
- знає, куди звернутися, якщо його права, пов'язані з фінансами, порушені.
Ступінь достатку кожного з нас багато в чому залежить від особистісних якостей і прагнення домогтися матеріального успіху. Також велике значення має оточення, сім'я та умови, в яких ми виросли.
Проте досягти фінансової свободи можна, лише практикуючи та розвиваючи вміння грамотно поводитися з грошима, а також регулярно підвищуючи рівень своїх знань в даній сфері.
Сподіваємося, що після прочитання цієї статті ви зможете правильно визначити ступінь власної фінансової грамотності, а також якісно застосувати її основи в повсякденному житті!