Як безпомилково приймати будь-які рішення?
Приймаючи деякі рішення, ми ані краплі не сумніваємося в правильності свого вибору. А іноді, навпаки, довго розмірковуємо, оскільки від вердикту залежить кінцевий результат певного важливого процесу або події.
Як розвинути здатність визначати вірний шлях в будь-якій ситуації — спробуємо розібратися.
Відповідальність високого ступеня
Найчастіше у людини виникають сумніви через страх помилитися та усвідомлення власної відповідальності. Тому, коли справа стосується важливого питання, варто застосувати кілька дієвих прийомів.
Порівняння плюсів та мінусів
Для повноцінного аналізу можна написати на папері позитивні й негативні сторони прийняття певного рішення, розбивши список на дві відповідні колонки. При цьому важливо враховувати вплив вибору на вас, інших людей та на суміжні питання.
Розгляд варіанту негативного результату
Роблячи вибір, людина завжди розраховує на позитивний ефект. Хорошим способом прийняття правильного рішення є розгляд ймовірності гіршого сценарію результату подій. Тобто слід проаналізувати, що найстрашніше може статися і які наслідки можливі в такому разі.
Після прогнозування та вивчення кількох очікуваних результатів ви зможете передбачити існуючі ризики.
По мірі накопичення досвіду страху зробити помилку стає значно менше. Людина набуває впевненості в своїх силах та все більше прислухається до свого внутрішнього голосу.
Розвиток навичок робити правильний вибір
Для більш якісного прийняття рішень корисно практикувати такі навички:
- аналіз минулого досвіду;
- вміння передбачати на кілька кроків вперед;
- здатність бачити глибину ситуації.
Всебічне вивчення подій та висновків дозволяє виробити звичку комплексного підходу до їх врегулювання.
Психологи радять при цьому чесно відповісти собі на такі питання:
- Які завдання я виконував вчора (тиждень, місяць назад)?
- Який вибір я зробив?
- Які складнощі я подолав?
- Які емоції заважали прийняттю рішень?
- Яка користь для мене в ситуації, що склалася?
- Які дії я вчинив би у майбутньому?
Зазначений метод дозволяє розширити рівень мислення людини.
Також необхідно розвивати спостережливість та виробляти навик природної допитливості. Крім того, важливо критично мислити й тверезо оцінювати, що саме змушує вас діяти так, а не інакше.
Як уникнути помилок?
Навіть найбільш проникливі та заповзятливі люди в деяких випадках помиляються. Тому не варто бути надто вимогливим до себе. Розглянемо, які чинники потрібно враховувати при прийнятті рішень, і як уберегтися від можливих негативних наслідків.
Стан стресу
Деякі рішення не терплять зволікання, тому людині доводиться діяти максимально оперативно. Зайвий поспіх, що супроводжується нервовим напруженням, може дуже негативно позначитися на кінцевому результаті. Тому в таких випадках слід прийти в стан спокою й зважити всі об'єктивні факти, перш ніж зробити вибір.
Фокус на проблемі
У ситуації, коли на вас лежить велика відповідальність, буває складно зосередитися на джерелі та причинах виникнення певних обставин. Тому потрібно детально проаналізувати їх суть і бути відкритим до прийняття альтернативних варіантів рішення. Адже можна знайти вихід, який на перший погляд спочатку здавався безглуздим і нераціональним.
Перебільшення власної думки
Нерідко люди нехтують порадами довірених осіб або близьких людей, які можуть бути більш компетентними в певних питаннях, мати краще розвинуте стратегічне мислення або аналітичні здібності. Керуватися виключно власною думкою — не завжди хороший варіант. Враховуючи інші погляди, іноді можна прийти до дійсно бажаних результатів без будь-яких збитків.
Часто зустрічається поєднання декількох з названих вище факторів. Однак наявність навіть одного з них може привести до невірного вибору.
Застосовуючи перераховані методи, ви зможете визначити свою стратегію прийняття оптимальних рішень. Сподіваємося, що у вас це вийде безпомилково та найкращим чином!